ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS SPORTO CENTRAS


›› Tarptautinis Lietuvos ir Norvegijos projektas
Beactive Europos sporto savaitė
"VIETOJ GATVĖS - KREPŠINIS" turnyras
Mokinių sveikatinimas ir mokymas plaukti
"Kai mūsų širdys plaka išvien" krepsinio turnyras
"Aš esu, buvau ir būsiu mokinys"
"Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje"

LSU vykdomame tarptautiniame projekte regionų atstovai sporto ir sveikatinimo žinių semsis iš norvegų
Rugsėjo 23 dieną Kaune atidarymo renginiu prasidėjo Lietuvos sporto universiteto (LSU) vykdomas tarptautinis projektas „Lietuvos ir Norvegijos sporto švietimo srityje veikiančių institucijų bendradarbiavimo ir gebėjimų stiprinimas“. Projektą įgyvendina LSU, jame dalyvauja aštuoniolika partnerių iš Lietuvos – rajonų bei miestų sporto ir kultūros centrai – bei vienas partneris iš užsienio – Norvegijos sporto mokslo mokykla.
Septynis mėnesius truksiančio projekto tikslas — perteikti Norvegijos institucijų gerąją patirtį ir žinias vykdant regioninės politikos tikslus sporto srityje Lietuvos miestų savivaldybėms ir įstaigoms, įgyvendinančioms regioninę sporto politiką.

„Daugelio Lietuvos regionų plėtros planuose numatyta skatinti bendruomenines iniciatyvas, skirtas žmonių gyvenimo kokybės ir gyvenamosios aplinkos gerinimui, plėtoti kultūros ir sporto infrastruktūrą, gerinti paslaugų kokybę. Pagrindinė problema, su kuria susiduria regionai – mažas vietos gyventojų įsitraukimas į sporto veiklą, žemas vyresnio amžiaus asmenų aktyvumas, didelis jaunimo nusikalstamumo lygis. Pastarąsias problemas iš dalies padėtų spręsti vietos gyventojų užimtumo didinimas, o vienas iš būdų tai padaryti – įtraukti žmones į sporto veiklą. Norvegija — viena iš Europos lyderių gyventojų sporto ir sveikatinimo srityje, todėl dalyvavimas šiame projekte leis perimti gerąją šios šalies patirtį“,- pristatydamas projektą sakė jo vadovas Mindaugas Jozėnas.
Projekte dalyvaujantys partneriai — Lietuvos sporto ir kultūros centrų atstovai — spalį vyks į šešių dienų stažuotę Norvegijoje, kur dalyvaus mokymuose. Dalyviai lankysis Norvegijos sporto klubuose, mokyklose, bendruomenės centruose, kur susipažins, kaip pratiškai yra įgyvendinamos visuomenės įtraukimo į sportą programos. Grįžę iš mokymų, įgytas žinias projekto dalyviai pritaikys savo veikloje ir perduos regiono įstaigoms, vykdančioms sporto bei sveikatinimo veiklą.
Planuojama, kad lapkričio mėnesį ekspertai iš Norvegijos atvyks į Lietuvą vykdyti mokymus, kuriuose žinių semsis projekte dalyvaujančių institucijų atstovai. Norvegai vizitų po regionus metu ves teorinius mokymus ir praktinius užsiėmimus, taip pat demonstruos įvairią aktyviam laisvalaikiui bei sveikam gyvenimo būdui skirtą sporto įrangą. Regionuose dirbantys sporto treneriai ir sveikos gyvensenos specialistai bus apmokami dirbti su šia įranga, kad galėtų savo bendruomenių narius skatinti ne tik aktyviai gyventi, bet ir teisingai tai daryti, nekenkiant sveikatai.

Vienas šio projekto uždavinių — parengti bendros studijų programos projektą ir rekomendacijas, kaip pritaikyti Norvegijos patirtį vietos sporto reikmėms. Sukurtas mokymų ir veiklos programas partneriai ir kitos įstaigos įdiegs savo regiono, miesto ar rajono sporto organizacijose (centruose ar mokykloje). Planuojama pasirašyti bendradarbiavimo sutartį tarp LSU ir Norvegijos sporto mokslo mokyklos. Bendradarbiaudamos šios aukštosios mokyklos vykdys studentų mainus, sudarys galimybes studentams atlikti praktiką Norvegijoje ir stebėti, kaip šioje šalyje įgyvendinamos visuomenės įtraukimo į sveiką gyvenimą programos.
Projektas vykdomas pagal programą „Gebėjimų stiprinimas ir institucinis valstybės, paramos gavėjos, ir Norvegijos viešųjų institucijų, vietos ir regioninės valdžios bendradarbiavimas“ ir yra finansuojamas iš Norvegijos finansinio mechanizmo lėšų.

LSU informacija
Regionų atstovai Norvegijoje įgytas sporto ir sveikatinimo žinias pritaikys vietos bendruomenėse
Aštuoniolikos Lietuvos savivaldybių sporto ir kultūros centrų atstovai grįžo iš beveik savaitę trukusios stažuotės Norvegijoje. Čia jie sėmėsi žinių, kaip sėkmingai vietos bendruomenių narius įtraukti į įvairias sporto ir sveikatinimo veiklas bei tokiu būdu gerinti jų gyvenimo kokybę.
Norvegija — viena iš Europos lyderių įgyvendinant regioninę sporto politiką, todėl jos gerąją patirtį aktualu pritaikyti Lietuvoje. Progą dalyvauti stažuotėje mūsų šalies atstovams suteikė Lietuvos sporto universiteto (LSU) vykdomas tarptautinis projektas „Lietuvos ir Norvegijos sporto švietimo srityje veikiančių institucijų bendradarbiavimo ir gebėjimų stiprinimas“. Projektą įgyvendina LSU, jame dalyvauja aštuoniolika Lietuvos rajonų bei miestų sporto ir kultūros centrų bei partneris iš užsienio – Norvegijos sporto mokslo mokykla.
Nuo mažų dienų norvegai mokomi atrasti darnų žmogaus ir gamtos pasaulį
Projekto dalyvių dienotvarkė Osle buvo intensyvi — kas dieną Lietuvos savivaldybių sporto ir kultūros centrų atstovai išklausydavo po kelis seminarus, dalyvavo diskusijose ir vyko apžiūrėti sporto klubų, bendruomenių centrų, stadionų bei kitos sporto infrastruktūros. Apie tai, kaip pratiškai įgyvendinamos visuomenės įtraukimo į sportą programos šioje šalyje paskaitas skaitė Norvegijos sporto mokslo mokyklos atstovai profesoriai Jostein Hallén, Gunn Engelsrud ir Sigmund Alfred Andersen. Pranešėjai akcentavo, kad Norvegijoje didelis dėmesys skiriamas fiziniam lavinimui ir švietimui gamtoje — norvegai mokomi gyventi darnoje su gamta, suprasti savo paskirtį šiame pasaulyje, išgyventi primityviomis sąlygomis. To vaikai mokomi nuo mažens — jie vedami į kelių dienų ar net savaičių žygius po miškus, parkus, kalnus bei pajūrį. Šios filosofijos esmė — jokio streso, skubėjimo ar lenktyniavimo, tiesiog būti gamtoje, ją pajausti. „Tradicinė norvegų šeimų fizinio aktyvumo veikla — pasivaikščiojimai mišku, taip pat kelių dienų žygiai gamtoje. Su savo sūnumis kiekvieną savaitgalį vykstame į tokius žygius, apsistojame stovyklavietėse, gaminame valgį, bendraujame. Žiemą išsiruošiame į žygius slidėmis. Kartais per dieną nučiuožiame net apie 50 kilometrų. Tokia veikla būdinga daugeliui norvegų šeimų“,- pasakojo dėstytojas Jostein Hallén. Profesorius projekto dalyvius pakvietė tokią veiklą išmėginti ir pakvietė į 6 kilometrų žygį po Oslo bendruomenės Frognerseter mišką.
Įvairių Norvegijos sporto organizacijų atstovai akcentavo, kad šioje šalyje didžiausias dėmesys skiriamas pajusti sportavimo džiaugsmą, o ne siekti pergalių ir rezultatų — vaikams nuo mažų dienų per sportą diegiamos tokios vertybės kaip pagarba vienas kitam ir bendruomeniškumas.
Bendruomenių sporto ir sveikatinimo pagrindas — savanorystė
Apie tai, kas būdinga Norvegijos sporto organizacijoms, kaip sporto ir sveikatinimo veikla organizuojama bei koks savanoriavimo vaidmuo joje pasakojo Norvegijos sporto federacijos komunikacijos vadovas Per Tøien. Norvegijos sporto ir sveikatinimo asociacijos direktorė Anne Thidemann dalijosi informacija apie Norvegijos sporto bei sveikatinimo sektorių. Kaip šis sektorius veikia praktikoje, projekto dalyviai galėjo pamatyti aplankę didžiausio Norvegijoje sporto ir sveikatinimo tinklo „Fresh Fitness“ klubą, taip pat treniruoklių salę „Sats ELIXIA“ bei pabendravę su čia dirbančiais asmeniniais treneriais, grupinių treniruoklių instruktoriais ir šių klubų lankytojais.
Ne vienas seminarus skaitęs lektorius įvardijo svarbią Norvegijos problemą, kuri labai aktuali ir mūsų šalyje — tai mažas paauglių fizinis aktyvumas. Vaikystėje norvegai beveik 100 procentu įgyvendina Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamas fizinio aktyvumo normas, tačiau paaugliai šioje šalyje savo neaktyvumu lenkia net 65—85 metų senjorus. Projekto lektorių teigimu, šią problemą daugiausia lemia naujosios technologijos, mat paaugliai, kaip ir Lietuvoje, daugiausia laiko praleidžia prie kompiuterių ir įvairių išmaniųjų įrenginių. Taigi didžiausias šalies iššūkis — pritraukti jaunimą į sportą, o 2016 metai Norvegijoje paskelbti jaunimo sporte metais.
Buvo įdomu sužinoti, kad apie 80 procentų Norvegijos trenerių dirba savanoriškais pagrindais. Dažniausiai vaikus treniruoja vieno iš sporto komandoje esančių vaikų tėvas, kuris savo laisvą laiką po pagrindinio darbo savanoriškai skiria tokiai veiklai. Trenerio darbas apmokamas dažniausiai tik profesionaliame sporte. Tai Lietuvos atstovams buvo sudėtinga suvokti, o štai apie 33 procentus visų norvegų dalyvauja sporto klubų savanorystėje. Savanorystė Norvegijoje turi labai senas tradicijas. Ši veikla žmonėms teikia pasididžiavimą, bendrumo jausmą, juos vienija veikla vardan bendro tikslo.
Kaip organizuojamas sportas mažesnių miestų bendruomenėse, kaip jose planuojami, finansuojami ir valdomi sporto kompleksai bei koks savivaldybių vaidmuo Norvegijos sveikatinimo srityje, projekto dalyviai sužinojo atvykę į 90 000 kvadratinių metrų dydžio Baerum miesto savivaldybės sporto kompleksą, kuriame yra ne tik futbolo, krepšinio, tinklinio bei treniruoklių salės, bet ir lengvosios atletikos maniežas. Vėliau buvo aplankytas šio miesto bendruomenės sporto klubas „Verk Hauger“, kuriame daugiausia sportuoja vaikai ir jaunimas, apžiūrėta jo infrastruktūra, o klubo vadovas Jarle Opsahl išsamiai papasakojo, kaip organizuojama tokių sporto klubų veikla.
Norvegijoje įgytas žinias projekto dalyviai pritaikys savo veikloje Lietuvoje
Grįžę iš mokymų, Norvegijoje įgytas žinias projekto dalyviai pritaikys savo veikloje ir perduos regionų įstaigoms, vykdančioms sporto bei sveikatinimo veiklą Lietuvoje.
Planuojama, kad gruodį ekspertai iš Norvegijos atvyks į Lietuvą. Norvegai vizitų po regionus metu ves teorinius mokymus ir praktinius užsiėmimus, taip pat demonstruos įvairią aktyviam laisvalaikiui bei sveikam gyvenimo būdui skirtą sporto įrangą. Regionuose dirbantys sporto treneriai ir sveikos gyvensenos specialistai bus apmokami dirbti su šia įranga, kad galėtų savo bendruomenių narius skatinti ne tik aktyviai gyventi, bet ir teisingai tai daryti, nekenkiant sveikatai.
Projektas vykdomas pagal programą „Gebėjimų stiprinimas ir institucinis valstybės, paramos gavėjos, ir Norvegijos viešųjų institucijų, vietos ir regioninės valdžios bendradarbiavimas“ ir yra finansuojamas iš Norvegijos finansinio mechanizmo lėšų.


© 2015 ELEKTRĖNŲ SAVIVALDYBĖS SPORTO CENTRAS. Visos teisės saugomos.